استقرار قایق‌های خودران برای محافظت از جانداران دریایی

مدیتوریست: پژوهشگران به دنبال استفاده از قایق‌های بدون سرنشین خودران و برخی دیگر از فناوری‌ها برای مطالعه چگونگی تأثیر مزارع بادی فراساحلی بر حیوانات دریایی هستند.

به گزارش مدیتوریست به نقل از آی‌ای، همین‌طور که انرژی بادی دریایی محبوب‌تر می‌شود، کارشناسان نگران صداهای آن هستند که ممکن است باعث ایجاد اختلال در ارتباط پستانداران دریایی با یکدیگر شود.

بنابراین شرکت سازنده قایق‌های بدون سرنشین خودران(USV) موسوم به سیل‌درون(Saildrone) با شرکتی به نام RPS که ارائه دهنده خدمات نظارت بر گونه‌های حفاظت شده است، به منظور شناسایی، مکان‌یابی و طبقه‌بندی حیات وحش دریایی برای ایجاد یک شبکه نظارتی که ترکیبی از فناوری‌های صوتی پیشرفته و وسایل نقلیه خودران و فناوری یادگیری ماشینی است، همکاری می‌کند.

این شرکت‌ها دو فروند قایق بدون سرنشین خودران را در سواحل ماساچوست برای نظارت بر نهنگ‌های اقیانوس اطلس شمالی و سایر پستانداران دریایی رها کرده‌اند.

مطالعه و حفاظت از نهنگ‌ها

برایان هرناکی، مدیر ارشد فناوری Saildrone می‌گوید: این دستاورد نشان دهنده یک گام مهم رو به جلو در توانایی ما برای مطالعه و محافظت از نهنگ‌ها و سایر پستانداران دریایی است.

وی افزود: فناوری آکوستیک غیرفعال Saildrone به ما امکان می‌دهد اطلاعات حیاتی را به روشی غیرتهاجمی و مقرون ‌به ‌صرفه جمع‌آوری کنیم و تحرک و استقامت سکوهای بدون خدمه ما، قابلیت نظارت بی‌سابقه‌ای را فراهم می‌کند و تحقیقات، حفاظت و تجارت را تسهیل می‌کند.

این قایق‌های بدون سرنشین خودران با انرژی خورشیدی و باد کار می‌کنند. سیستم‌های داخلی آن‌ها با پنل‌های خورشیدی تغذیه می‌شوند و عمدتاً توسط باد پیش می‌روند. این باعث می‌شود که آنها قادر به انجام عملیات مستقل در بلند مدت باشند و برای انواع وظایف جمع‌آوری داده‌ها از جمله مدیریت شیلات، پیش‌بینی آب و هوا، نظارت بر اقیانوس‌ها و آب و هوای دریایی و مطالعه اکوسیستم‌های دریایی به کار گرفته شوند.

در همین حال، کارشناسان شرکت RPS مسئولیت پردازش داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شرکت Saildrone را بر عهده خواهند داشت تا گونه‌ها را شناسایی کنند. آنها برای انجام این کار از یک سیستم یادگیری ماشینی به نام نپتون(Neptune) استفاده خواهند کرد که یک الگوریتم پیش‌بینی برای تشخیص دقیق صداهای حیوانات دریایی ارائه می‌کند.

توسعه جهانی نیروگاه‌های بادی دریایی برای دور شدن از تولید برق سنتی به ویژه توسط سوخت‌های فسیلی، کلیدی است. اما این توسعه نباید بر پستانداران دریایی تأثیر منفی بگذارد.

استفانی میلن رهبر تیم RPS می‌گوید: شرکت‌های Saildrone و RPS با هم کار می‌کنند تا با استفاده از ابزارهای هوشمند برای کاهش پرسنل مورد نیاز و در عین حال بدون کاهش نظارت و کاهش محافظت از حیوانات دریایی راه حلی منحصر به فرد، منعطف و قابل انطباق برای نظارت بر پستانداران دریایی در مناطق بزرگ در بازه‌های زمانی قابل توجه ارائه دهند.

تعادل بین توسعه اقتصادی و حفظ اکوسیستم

این پروژه توسط کنسرسیوم ملی تحقیق و توسعه باد فراساحلی(NOWRDC) پشتیبانی می‌شود که به دنبال یافتن راه‌های مؤثری است تا اطمینان حاصل شود که نیروگاه‌های بادی دریایی بر محیط اطراف آن تأثیر منفی نمی‌گذارند.

لیندی هیس دانتون، مدیر اجرایی NOWRDC می‌گوید: با نزدیک شدن به استقرار باد فراساحلی در مقیاس تجاری در ایالات متحده، این پروژه‌ها پتانسیل ارائه راه‌حل‌های واقعی برای چالش‌های صنعتی کوتاه‌مدت را دارند. ما با استفاده از قدرت فناوری و نوآوری می‌توانیم بین توسعه اقتصادی پایدار و حفظ اکوسیستم‌های شکننده خود تعادل ایجاد کنیم.

قایق‌های بدون سرنشین خودران Saildrone سکوهای سازگاری هستند که می‌توانند برای تعدادی از وظایف مختلف تنظیم شوند. آنها ظرفیت جمع‌آوری داده‌ها را در شرایط سخت اقیانوس که برای کشتی‌های تحقیقاتی دارای سرنشین بسیار هزینه‌بر و خطرناک است، دارند.

فناوری شرکت Saildrone روشی پیشرفته برای اکتشاف اقیانوس و راه‌های مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست را برای جمع آوری داده‌های مهم از اقیانوس‌های جهان ارائه می‌دهد.

اخبار مرتبط