افزایش قد و اشتهای کودکان با چند روش ساده

مدیتوریست: اوج ترشح هورمون رشد از مغز بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب است کودکانی که قبل از ساعت ۱۰ می خوابند و به خواب عمیق می‌روند بیشترین ترشح هورمون رشد را دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به خصوص تا قبل از سن ۱۸ سالگی قبل از ساعت ۹ بخوابند.

به گزارش مدیتوریست، یک متخصص طب سنتی تاکید کرد: نباید برای غذا دادن به کودک دنبال او دوید و اصرار کرد.
علی اصغر زنده‌دل، متخصص طب سنتی در خصوص بچه‌هایی‌که تازه غذا خوردن را آغاز کرده اند و در حدود سنی ۴ و یا ۵ ساله هستند گفت: پدر و مادرها دوست دارند بچه ها را با قامتی بلندتر ببینند و نباید برای غذا دادن به کودک دنبال او دوید، مقابل بچه بشینید و غذا بخورید چرا که او چیزی که مادر می‌خورد را می‌خواهد. همان غذایی که برای کودک آماده کرده اید را ادای خوردن و لذت بردن درآورید خود بچه به سراغ شما می‌آید. بدون توجه به کودک و گفتن به او، یکی از اعضای خانواده این کار را انجام دهد.

اوج ترشح هورمون رشد چه زمانی است ؟
زند‌دل توضیح داد: اگر برگ گیاه بابا آدم یا ریشه بابا آدم را بخورید از ترشح هورمون رشد در مغز جلوگیری می‌کند، اما اگر عرق گیاه باباآدم مصرف شود باعث افزایش ترشح هورمون رشد در مغز می‌شود.

او بیان کرد: اوج ترشح هورمون رشد از مغز بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب است کودکانی که قبل از ساعت ۱۰ می خوابند و به خواب عمیق می‌روند بیشترین ترشح هورمون رشد را دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به خصوص تا قبل از سن ۱۸ سالگی قبل از ساعت ۹ بخوابند.

چگونه اشتهای کودکان را افزایش دهیم؟
او درباره افزایش اشتهای کودکان گفت: بابونه تقریبا شبیه آویشن است. برای معده و اشتهای کودک بسیار خوب است و اشتهای کودک را زیاد می‌کند. هنر است کودکان در سن کم خیلی لاغر نباشند. اگر کودک غذا زیاد بخورد و لاغر باشد عیب ندارد اما برخی اصلا غذا نمی‌خورند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: یکی از بهترین دمنوش‌ها که قلب بچه را قوی و شهامت و شجاعت را زیاد و استخوان بندی کودک را مستحکم می‌کند دمنوش زعفران است. می‌توان دمنوش زعفران که بسیار خوش عطر است را با نبات شیرین کرده و به کودک داد.

او افزود: پس از زعفران، با تحقیقاتی که انجام شده مشخص شد دمنوش آویشن تاثیر بسزایی در افزایش قد کودک دارد‌. در دوران قبل از سن بلوغ زعفران و آویشن را همیشه برای بچه‌ها در نظر داشته باشید.

او ادامه داد: شیخ الرئیس بوعلی‌سینا در مقطع اطفال خود تاکید کرده که به بچه ها به اصرار غذا ندهید و هنرمندانه غذا بدهید. امروز در تحقیقات این حرف ثابت شده است. در آلمان روی ۱۱۷ کودک این کار را تست کردند و دیدند ۹۳ درصد پاسخ مثبت داد.

انجام بادکش به منظور افزایش قد
او درباره انجام بادکش گفت: اعمال یداوی که برای بچه‌ها می‌شود انجام داد و حتی در دوران بلوغ چه برای دخترها و چه برای پسرها تاثیر فوق‌العاده زیادی دارد، بادکش است که به آن اصطلاحا حجامت خشک گفته می‌شود.

او ادامه داد: در‌ حجامت خشک، خون گیری و خراش وجود ندارد. حجامت خشک گرم یعنی اول باید پوست را روغن‌مالی و بعد بادکش کنیم. بادکش بدون روغن مالی را بادکش سرد می‌گویند.

زنده‌دل گفت: برای روغن مالی به منظور بادکش خشک گرم باید از روغن‌های گرم مثل روغن زنجبیل، روغن زیتون، روغن کنجد و روغن بادام تلخ و سیاهدانه استفاده شود که البته سیاهدانه برای بچه‌ها خیلی توصیه نمی‌شود.

او توضیح داد: بادکش روی استخوان های بلند بدن مثل بازو، ران و ساق که استخوان‌های شاخص قد هستند انجام می‌شود. انجام این کار به مدت روزی ۲ بار یا نهایتا هفته ای دو بار، تاثیر خواهد داشت در غیر این صورت تاثیر چندانی ندارد.

دمنوشی برای رفع ترس
این متخصص طب سنتی بیان کرد: دارچین کمی شبیه زعفران عمل می‌کند و موثرترین گیاه در تقویت قلب است. دارچین را به پسربچه‌ها بیشتر از دخترها بدهید چرا که ترس اعتماد به نفس پسرها را کم و شجاعت اعتماد به نفس آن‌ها را بیشتر می‌کند.باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط