ایران؛ رشد ۲ برابری شرکت‌های دانش‌بنیان/مجوز ساخت ۱۵ پارک علم و فناوری

مدیتوریست: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران از رشد ۲ برابری فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: در دو سال اخیر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از حدود ۶۰۰ شرکت به حدود هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت ارتقا یافت که قابلیت افزایش به حدود ۶ هزار شرکت را دارد.

به گزارش مدیتوریست به نقل از ایرنا، یونس پناهی روز شنبه در اجلاس معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی کشور که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: رتبه جهانی ایران یکی از مهمترین شاخص‌های سلامت در برنامه هفتم توسعه است ، که از ۱۵ به ۱۴ ارتقا یابد.

ضرورت برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه ایران در تولید علم به رتبه ۱۴

وی اظهارداشت : برای رسیدن به رتبه علمی ۱۴ در سطح دنیا ، باید برنامه ریزی دقیقی شود و اکنون به ازای هر یک هیات علمی ۲ مقاله چاپ می شود که باید به چهار مقاله ارتقا یابد.

پناهی تاکید کرد: سیاست‌ دولت آن است که مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئله محور، پاسخگو و ماموریت‌گرا باشند و باید پایان نامه های دانشگاهی کاربرد مفیدی برای مراکز تحقیقاتی داشته و در جهت رفع نیازهای جامعه باشند.
بیشتر بخوانید
بکارگیری سرباز نخبه در مراکز تحقیقاتی/جایگاه نخست ایران در علوم پزشکی
جذب بیشتر اعضای هیات‌علمی پژوهشی در فراخوان آینده
ماموریت دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تحقیقات دوران پساکرونا و بیماری‌های غیرواگیر
وزیر بهداشت: شرکت‌های دانش بنیان از کپی‌کاری بپرهیزند
رشد ۲ برابری شرکت‌های دانش‌بنیان/مجوز ساخت ۱۵ پارک علم و فناوری

مجوز ساخت ۱۵ پارک علم و فناوری

پناهی با اشاره به مجوز ساخت ۱۵ پارک علم و فناوری در کشور گفت: ایجاد زیرساخت‌های مناسب بویژه در دانشگاه‌ها و توجه به علمی که منجر به ثروت شود در اولویت حاکمیتی در حوزه فناوری سلامت است.

وی تاکید کرد: مرجعیت علمی و ورود به جمع سرآمدان علم و دانش در دنیا به عنوان یکی از مهمترین سیاست های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است که در جهت تبیین نقشه مفهومی مرجعیت علمی، ورود ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی در سال ۲۰۲۳ به رتبه بندی های جهانی، افزایش چاپ مقالات طرح های نیماد شامل ۳۲۲ مقاله و حمایت از تحقیقات نافع در دانشگاه ها از جمله اقدامات مهم بوده است.

نباید به کارهای تحقیقاتی بی تفاوت بود

پناهی گفت: نباید به کارهای تحقیقاتی بی تفاوت بود و تمام پایان نامه ها در جهت تحقیقات بیماریهای غیرواگیر، سلامت خانواده ، تغییرات اقلیمی و غیره سوق داده شود.

وی اظهار داشت: رشد فروش خدمات دانش بنیان از تولید ناخالص ملی، ارتقای رتبه صادرات محصولات با فناوری متوسط به بالا، افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی و غیره از اهم شاخص های کمی ارتقای نظام سلامت در لایحه برنامه هفتم توسعه کشور است.

اخبار مرتبط