با کارگرهای جدید کارخانه بی‌ام‌و آشنا شوید!

مدیتوریست: برت ادکاک(Brett Adcock)، مؤسس و مدیر عامل این شرکت آن را یک رویداد مشابه با معرفی ChatGPT نامید، چرا که این ربات پس از تماشای چند نمایش ویدئویی از نحوه استفاده از دستگاه قهوه، آن را به تنهایی تهیه کرد./ربات‌های انسان‌نمای فیگور(Figure) در حال پیوستن به نیروی کار کارخانه‌های خودروسازی بی‌ام‌و(BMW) هستند.

به گزارش مدیتوریست به نقل از ایسنا، شرکت فیگور(Figure) اولین قرارداد تجاری خود را امضا کرده است و ربات‌های انسان‌نمای همه کاره خود را برای کار واقعی به کارخانه تولید خودروی بی‌ام‌و در کارولینای جنوبی آمریکا می‌فرستد.

به نقل از نیو اطلس، شرکت فیگور که تنها ۱۰ ماه پیش از حالت پنهان کاری خارج شد و اعلام وجود کرد، ربات‌های خود را با سرعتی دیوانه‌وار توسعه داده است. این شرکت به لطف یک تیم بسیار مجرب، نمونه‌های اولیه‌ای را ظرف یک سال با سرعتی چشمگیر آماده کرده است.

این شرکت حدود ۱۰ روز پیش، یک نقطه عطف دیگر را اعلام کرد و ویدئویی از ربات فیگور ۰۱(Figure 01) را که به شکل مستقل در پاسخ به یک فرمان شفاهی قهوه درست می‌کند، منتشر کرد.

برت ادکاک(Brett Adcock)، مؤسس و مدیر عامل این شرکت آن را یک رویداد مشابه با معرفی ChatGPT نامید، چرا که این ربات پس از تماشای چند نمایش ویدئویی از نحوه استفاده از دستگاه قهوه، آن را به تنهایی تهیه کرد.

اکنون این شرکت به وعده خود عمل کرده و ربات‌های خود را در اسرع وقت به سراغ انجام کارهای واقعی و مفید می‌فرستد.

با کارگرهای جدید کارخانه بی‌ام‌و آشنا شوید

شرکت بی‌ام‌و بر اساس یک قرارداد تجاری تازه امضا شده با شرکت فیگور، شروع به شناسایی موارد استفاده اولیه از این ربات‌های انسان‌نما در کارخانه خود کرده و آموزش این ربات‌ها را برای استقرار مرحله‌ای آنها آغاز کرده است.

این اولین بار نیست که ربات‌های انسان‌نمای خودمختار در کنار انسان‌ها کار می‌کنند. برای مثال شرکت آمازون در ماه اکتبر اعلام کرد که آزمایش ربات انسان‌نمای دیجیت(Digit) متعلق به شرکت اگیلیتی روبوتیکس(Agility Robotics) به عنوان کارگرهایی که سطل‌ها و وسایل حمل و نقل را در انبار جابجا می‌کنند، آغاز خواهد کرد.

اما نکته قابل توجه در اینجا این است که آمازون یک سرمایه‌گذار در آن شرکت ربات‌ساز است، بنابراین در توسعه ربات «دیجیت» مشارکت دارد. در حالی که قرارداد فیگور با بی‌ام‌و کاملاً تجاری است و می‌تواند اولین معامله در نوع خود نام گیرد.

ادکاک می‌گوید: احتمال دارد معاملات تجاری واقعی وجود داشته باشند که اعلام نشده باشند، اما تمام چیزی که من دیده‌ام، آزمایشی بوده است. بنابراین این قرارداد ما می‌تواند اولین مورد در نوع خود باشد یا مطمئناً یکی از اولین‌هاست.

ادکاک در پاسخ به این پرسش که چرا با شرکت بی‌ام‌و قرارداد منعقد شده، می‌گوید: ما شرکتی را در بخش خودروسازی می‌خواستیم. تجربه رباتیک زیادی در خودروسازان ثبت شده است و آنها قبلاً کارهای زیادی با ربات‌های انسان‌نما انجام داده‌اند. می‌توانم از شرکت هوندا با ربات آسیمو(ASIMO) یا مالکیت شرکت هیوندای بر شرکت رباتیک بوستون داینامیکس(Boston Dynamics) یا شرکت تسلا با ربات انسان‌نمای اپتیموس(Optimus) نام ببرم. آنها تجربه‌های زیادی در زمینه رباتیک دارند که البته روی وظایف خاص متمرکز شده‌اند.

وی افزود: ما حدود ۹ ماه پیش با بی‌ام‌و آشنا شدیم. آنها ابزار رباتیک زیادی را در کارخانه اسپارتانبورگ خود ادغام کرده‌اند. آنها از ما می‌خواستند که با دستکاری‌های ماهرانه‌تر به حل مسائل اتوماسیون بیشتر کمک کنیم. ما به آن تیم و کاری که آنها انجام می‌دهند، باور داریم، فکر می‌کنم آنها واقعا می‌خواهند کاری انجام دهند که برای ما خوب است. من فکر می‌کنم ما می‌توانیم ربات‌های زیادی را زیر این چتر پرورش دهیم.

با کارگرهای جدید کارخانه بی‌ام‌و آشنا شوید

آموزش در آزمایشگاه‌های شرکت فیگور برای اولین کارهایی که ربات‌های انسان‌نمای «فیگور ۰۱» در کارخانه بی‌ام‌و شروع خواهند کرد، آغاز شده است. اگرچه این دو شرکت هنوز اعلام نکرده‌اند که این ربات‌ها دقیقاً چه کارهایی را در این کارخانه انجام خواهند داد، اما مطمئناً قرار نیست «فیگور ۰۱» دوباره قهوه درست کند.

ادکاک می‌گوید: ما در حال بررسی کار با ورق‌های فلزی و سایر کارهای تدارکات در انبار هستیم. این ربات، متحرک است، باید چیزها را لمس کند و آنها را جابه‌جا کند. ما اولین مورد استفاده خود را انتخاب کرده‌ایم. ما می‌دانیم که آن کار چیست و روی آن تمرین می‌کنیم، اما فعلا نمی‌توانم آن را فاش کنم.

وی افزود: ما با تعداد کمی از ربات‌ها شروع می‌کنیم و نقاط عطف خاصی داریم که باید به آنها برسیم. اگر بتوانیم به آنها برسیم، در طول زمان به مرور به تعداد بسیار زیادی خواهیم رسید، اما بسیار وابسته به رسیدن به آن نقاط عطف است. ما باید ثابت کنیم که می‌توانیم کار مفیدی با آنها انجام دهیم و این منطقی است، چرا که باید مطمئن شویم که این ربات‌ها خوب عمل می‌کنند.

یک چیز قطعی است. ادکاک قصد دارد تا جهان را از پیشرفت ربات‌های انسان‌نما و توانایی یادگیری آنها آگاه کند.

او می‌گوید: امیدواریم هفته آینده قابلیت‌های یادگیری رفتاری ربات را در کار واقعی نشان دهیم. سعی می‌کنیم به محض اینکه به قابلیت‌هایی رسیدیم، ویدئوی آن را مانند ویدئوی تهیه قهوه منتشر کنیم. من می‌خواهم مردم را آگاه کنم. ما در سال‌های آینده در مورد کاری که انجام می‌دهیم، بسیار گویا خواهیم بود.

در مجموع به نظر می‌رسد مسیری که در نهایت بشریت را از یوغ کار فیزیکی به کلی می‌رهاند، آغاز شده است. ربات‌های انسان‌نما شبیه به ما هستند، می‌توانند به همان فضاها دسترسی داشته باشند و از ابزارهای مشابه استفاده کنند. مدل‌های اولیه آنها ممکن است به طرز ناخوشایندی آهسته حرکت و کار کنند، اما از آنجایی که هوش مصنوعی آنها در حال توسعه است و به سخت‌افزارهای قدرتمندی مجهز می‌شوند، به زودی خواهند توانست سریع‌تر، بهتر و قوی‌تر فکر کنند، واکنش دهند و عمل کنند.

اخبار مرتبط