تاثیر هورمون اکسی توسین بر شیرها؛ «هورمون عشق» شیرها را به بچه گربه تبدیل می‌کند!

مدیتوریست: دانشمندان در یک طرح پژوهشی برای سال‌ها داخل بینی شیرها هورمون «اکسی‌توسین»، که به آن «هورمون عشق» هم می گویند، اسپری کردند. اکنون نتایج مطالعات نشان می‌دهد بر اثر این اقدام شیرها با همنوعان خود بسیار دوستانه‌تر شدند و کمتر سر شیرهایی که نمی‌شناختند غرش کردند.

دانشمندان در یک طرح پژوهشی برای سال‌ها داخل بینی شیرها هورمون «اکسی‌توسین»، که به آن «هورمون عشق» هم می گویند، اسپری کردند. اکنون نتایج مطالعات نشان می‌دهد بر اثر این اقدام شیرها با همنوعان خود بسیار دوستانه‌تر شدند و کمتر به شیرهایی که نمی‌شناختند غریدند.

در دنیای گربه‌سانان در حالی که گربه‌ها به مستقل بودن شهرت دارند، شیرها فاقد چنین صفتی هستند. آن‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند و با همراهی هم از قلمروی مشترک خود دفاع می کنند.

جسیکا بورکهارت، پژوهشگر در موسسه شیرشناسی دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا، در این خصوص می‌گوید: «مثلاً شیرهای نر در چند سالگی گروه خود را ترک می‌کنند. سپس با نرهای دیگری که نمی‌شناسند ملاقات کرده و با آن‌ها پیوند برقرار می‌کنند.»

این نوع رفتار نشان می‌دهد که شیرها، بر خلاف پلنگ‌ها یا یوزپلنگ‌ها، از نظر بیولوژیکی طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که در موقعیت‌های ویژه حیوانی اجتماعی باشند. قابلیتی که آن‌ها را به حیوانی جالب برای آزمایش اکسی‌توسین تبدیل کرد. هورمون اکسی‌توسین پیوندهای اجتماعی را تقویت می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که مادری به چشمان نوزاد تازه متولد شده خود نگاه می‌کند این هورمون در مغزش ترشح شده و باعث احساس شادی و سرخوشی می‌شود. برخی از درمانگران حتی توصیه می‌کنند زوج هایی که با مشکلات زناشویی مواجه هستند برای ترشح اکسی‌توسین به چشمان یکدیگر نگاه کنند. این در حالی است که اثرات مشابه دیگری نیز مشاهده شده است؛ به عنوان مثال میان انسان‌ها و سگ‌هایشان.

خانم بورکهارت به همراه همکارانش پس از مطالعه روی مغز این حیوانات در آزمایشگاه، تصمیم گرفتند تا اثر آن‌ها را در زندگی واقعی شیرها مشاهده کنند. آن‌ها در منطقه حفاظت شده دینوکنگ در آفریقای جنوبی از تکه‌های گوشت برای طعمه شیرها استفاده ‌کردند. این هورمون باید با استفاده از چیزی که شبیه یک شیشه عطر قدیمی بود، مستقیماً روی بینی آنها اسپری می شد تا مستقیماً به مغزشان برسد.

بعد از مدت آزمایش مشخص شد ۲۳ شیری که تحت درمان قرار گرفته‌اند نسبت به شیرهای دیگر تحمل بیشتری داشتند، به خصوص زمانی که شیء دلخواهشان را در اختیار گرفته بودند.
جسیکا بورکهارت در این باره می‌گوید: «زمانی که شیرها اکسی‌توسین دریافت کردند اسباب بازی مورد علاقه‌شان را به آن‌ها دادیم و مشاهده کردیم که فاصله بین این حیوانات و همنوعانشان از ۷ متر در حالت عادی به ۳.۵ متر کاهش یافت.»

شیرهایی که در معرض اوکسی‌توسین قرار داشتند همچنین به هنگام شنیدن صدای ضبط‌شده از غرش‌های مزاحم شیرهای دیگر غرش نمی‌کردند. این بر خلاف حالت معمول است که شیرها به محض شنیدن صدای غرش شیرهای دیگر شروع به غرش می‌کنند.

پژوهشگران می‌گویند این کاهش پرخاشگری نسبت به شیرهای ناآشنا یافته‌ای دلگرم‌کننده است چرا که اکسی‌توسین هرچند در انسان احساسات مثبت را نسبت به افراد نزدیک برمی‌انگیزد، با این حال تاثیر نامطلوبی به همراه دارد و همزمان می‌تواند حس رقابت را نسبت به افراد ناآشنا افزایش دهد. یورونیوز

اخبار مرتبط