ترمیم خانه‌های قدیمی و بام‌های گالی‌پوش برای تقویت گردشگری در ژاپن

مدیتوریست: یکی از ویژگی های گردشگری پایدار پشتیبانی از اجتماعات روستایی و ترویج فعالیت‌هایی است که آداب و رسوم بومی را احیا می‌کنند. آنکا در یکی از روستاهای میاما، به سراغ هارو نیشیو، یکی از آخرین استادکارانِ گالی‌سازی سنتی‌ می‌رود. پسر ۲۵ ساله هارو، تورانو سوکه، نیز این هنر را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد و به این ترتیب دین خود را به آیندگان ادا می‌کند.

به گزارش مدیتوریست به نقل از یورونیوز، آنکا اولئا – از روستاهایی در نزدیکی میاما و اوزو بازدید می‌کند تا ببیند معماری سنتی ژاپن چه نقشی در توسعهٔ گردشگری پایدار ایفا می‌کند.

گالی‌سازی سنتی یا کایابوکی در ژاپن سابقه‌ای ۵۰۰۰ ساله دارد و اخیراً در سیاههٔ میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. آنکا شب را در خانهٔ ۱۵۰ سالهٔ خانوادهٔ نیشیبو می‌گذراند، جایی که امروز به مهمان‌سرا بدل شده و حال‌وهوای زندگی گذشته را برای علاقه‌مندان زنده می‌کند.

آنکا در اوزو، با دیه‌گو کوزا فرناندز، مشاور اسپانیاییِ طرحِ نوسازی پایدار دیدار می‌کند؛ طرحی که بناست با احیای بناهای کهنه جان تازه‌ای به اوزو ببخشد.

برخی از خانه‌های قدیمی و متروکهٔ اوزو به مدد این طرح امروز به مهمان‌سرا و فروشگاه لوکس بدل شده‌، و موج تازه‌ای از گردشگران به کسب‌وکار محلی رونق بخشیده. اجرای این طرح همچنین سبب شده شهر اوزو، در مراسم «ماجرای مقاصد سبز سال ۲۰۲۳» جایزهٔ بخش فرهنگ و سنت را از آن خود کند.

در پایان این سفر آنکا مهمان چایخانه‌ای سنتی و مشرف به رودخانهٔ هیژی می‌شود.

اخبار مرتبط