تقویت فناوری سلامت با تاسیس مراکز نوآوری مشارکت دانشجویان ایران

مدیتوریست: سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ایران، تاسیس مراکز نوآوری را موجب ارتقای مشارکت دانشجویان در حوزه فناوری سلامت دانست.

به گزارش مدیتوریست، حمیدرضا بنفشه، سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: در دولت مردمی، توسعه مراکز نوآوری سلامت در دستور کار قرار گرفته و در یک سال گذشته مجوز راه اندازی ۸ مرکز نوآوری سلامت در حوزه‌های تخصصی سلول درمانی، سلوله‌ای بنیادی، آموزش‌های نوین پزشکی و به تازگی نیز هوش مصنوعی و سلامت دیجیتال فعالیت دارند.

وی افزود: از سال گذشته راه اندازی مراکز نوآوری به زیست بوم تحقیقات و فناوری کشور اضافه شده و اساسنامه این مراکز در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی تایید شده است.

وی ادامه داد: تفاوت این مراکز با مراکز رشد فناوری این است که در مراکز نوآوری کار از ایده‌پردازی آغاز می‌شود و تمامی مراحل شتاب دهی پرورش ایده و تولید محصول در این مراکز دنبال می‌شود.

بنفشه یادآور شد: در یک سال اخیر با اضافه شدن ۸ مرکز رشد فناوری، سلامت تعداد مراکز رشد فناوری سلامت به ۱۰۰ مورد رسید و در حال حاضر تمام استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی دارای مرکز رشد فناوری سلامت هستند.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: مخاطب مراکز نوآوری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. در مراکز رشد، کار‌ها در فرمت هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش بنیان با مشارکت گسترده اعضای هیات علمی انجام می‌شود. تاسیس مراکز نوآوری مشارکت دانشجویان در حوزه فناوری سلامت را افزایش می‌دهد.

بنفشه با اشاره به کارکرد صندوق‌های پژوهش فناوری برای تامین منابع مالی و ارائه تسهیلات به ویژه برای شرکت‌های نوپا، یادآور شد: در حال حاضر ۶ صندوق پژوهش فناوری تخصصی سلامت در کشور فعال هستند که وزارت بهداشت سهامدار این صندوق هاست و هدف آن‌ها کمک به تحقیق و توسعه و همچنین تولید محصولات سلامت محور به شمار می‌رود.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد: بیش از ۸۰۰ محصول تاکنون در ۶ صندوق پژوهش فناوری مورد حمایت قرار گرفته، تجاری سازی و وارد بازار شده اند. این صندوق‌ها شامل پرشین دارو البرز، سلامت تهران، تجهیزات پزشکی سلامت ثامن، ارزش آفرین و سلامت اشراق است.

بنفشه، شرکت‌ها و واحد‌های فناور مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری سلامت تاکنون توانسته اند برای بیش از ۸ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کنند که این ظرفیت قابل گسترش است.

وی، از استقرار ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری سلامت خبر داد و گفت: در یک سال اخیر ۵۳۰ شرکت در این مجموعه ها، تاسیس و راه اندازی شده اند که نشان دهنده رشد ۳۰ درصدی در یک سال گذشته بوده است.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت به رشد تولید محصولات سلامت محور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: ۴ هزار و ۶۰۰ محصول در این مجموعه‌ها تولید شده که برخی از آن‌ها در رده نمونه اولیه، برخی در رده محصولات دارای مجوز‌های سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی و برخی دیگر نیز در رده تولید انبوه و تجاری شده قرار دارند که وارد بازار هم شده اند.

بنفشه ادامه داد: از ۴ هزار و ۶۰۰ محصول تولیدی در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری سلامت یک هزار و ۴۵۰ محصول، مجوز‌های مورد نیاز را اخذ کرده و یک هزار و ۶ محصول نیز وارد بازار شده اند که خیلی از این محصولات در داروخانه‌ها و بازار تجهیزات پزشکی وجود دارد و مورد استفاده مردم است.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مهم‌ترین شاخص در دنیا برای رتبه بندی کشور‌ها از نظر فناوری و نورآوری GII یا (شاخص نوآوری جهانی) است که روند ایران در سال‌های اخیر صعودی و رو به رشد بوده است به گونه‌ای که رتبه ایران در سال ۲۰۲۰ در بین ۱۳۱ کشور ۶۷ و در سال ۲۰۲۱ رتبه ایران ۶۰ و در سال ۲۰۲۲ که نتایج آن در ماه‌های گذشته اعلام شد، رتبه ایران ۵۳ بوده است. باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط