سند گیاهان دارویی و طب سنتی؛ از خام فروشی محصولات گیاهان دارویی و بالاخص زعفران پرهیز شود!

به گزارش مدیتوریست، دکتر برزویی، دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از جلسه ۱۷۳ این ستاد، در خصوص موضوع استفاده از زبان دوم برای دانشجویان خارجی حین تحصیل گفت: وزارت علوم و وزارت بهداشت با رویکردی جدید به دنبال جذب بیشتر دانشجوی خارجی، با حفظ تعمیق یادگیری زبان فارسی برای این دانشجویان هستند.

وی افزود: بدین منظور باید بتوانیم موانع لازم برای این کار را برداریم تا بتوانیم در جذب دانشجویان خارجی در منطقه نقش بیشتری را داشته باشیم.

دکتر برزویی خاطرنشان کرد: به‌همین دلیل مقرر شد که در عین اینکه تعمیق یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان خارجی همچنان در اولویت قرار داشته باشد، تسهیلات و انعطاف بیشتری را در بدو ورود دانشجویان خارجی به کشور برای آموزش زبان فارسی ایجاد کنیم. لذا مصوب شد کلیه دانشگاه‌ها با ضوابط بسیار دقیقی که وزارت علوم به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه خواهد کرد، بتوانند در بدو ورود دانشجویان خارجی، از زبان واسط و زبان دوم برای آموزش استفاده کنند اما حتماً بعد از یک الی دو سال (بسته به مقطع دوره) زبان فارسی را به شکلی که هم دانشجو بتواند صحبت کند و هم بتواند بنویسد، جایگزین زبان واسط کنند. لذا قبولی در آزمون بسندگی زبان فارسی که مورد تایید وزارت علوم باشد، برای این دانشجویان در طول دوره تحصیل ضروری است.

دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در خصوص گزارش نظارتی اجرایی‌سازی سند گیاهان دارویی و طب سنتی، اظهار کرد: پس از ابلاغ سند مذکور در سال ۱۳۹۲، فعالیت‌های اجرایی‌سازی این سند آغاز شد. این سند دارای ۲ بخش گیاهان دارویی و طب سنتی است. در بخش گیاهان دارویی پیشرفت‌های خوبی به‌ویژه در تولید علم، ثبت گونه‌ها، بازارهای تجاری و صادرات حاصل شده است که از ستاد گیاهان دارویی تقدیر شد. اما در بخش طب سنتی هنوز با اهداف سند بسیار فاصله داریم و باید کارهای زیادی را انجام داد و وضعیت ما خیلی مناسب نیست.

وی ادامه داد: در حوزه ثبت اختراع، تعداد دانشجو، تاسیس مراکز دانشگاهی و دانشکده‌ها، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب دهنده‌ها در این حوزه، پیشرفت بسیار خوب و افزایش قابل توجهی را ملاحظه می‌کنیم که جای تقدیر از ستاد و وزارت بهداشت است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع‌بندی گزارش نظارتی ارائه شده در جلسه گفت: مقرر شد ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی تلاش کند تا از خام فروشی محصولات گیاهان دارویی و بالاخص زعفران پرهیز شود و محصولات فرآوری شده در بازار جهانی عرضه شود.

به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی افزود: در خصوص شبکه توزیع گیاهان دارویی، ستاد باید بر تقویت این شبکه متمرکز شود. همچنین در بحث ترویج و اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در حوزه گیاهان دارویی افراط و تفریط وجود دارد که باعث ایجاد مشکلاتی در این حوزه شده است و ضرورت دارد شیوه متعادلی در این حوزه اتخاذ شود.

دکتر برزویی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه از تصویب این سند قریب به ۱۰ سال گذشته، مقرر شد پیشنهادات در خصوص روزآمدسازی این سند به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه شود.منبع: ایسنا

اخبار مرتبط