۲۶۰۰ پرونده دخالت غیرمجاز در امر پزشکی؛ امسال / لزوم ساماندهی خدمات پزشکی زیبایی

مدیتوریست: معاون درمان وزارت بهداشت با اعلام اینکه در شش ماه اول امسال ۲۶۰۰ پرونده در زمینه دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی به مراجع قضایی ارسال شده است، در عین حال گفت: خدمات پزشکی زیبایی در کشور بسیار گسترده شده که نیازمند ساماندهی است و ارائه دهندگان این خدمات باید در چهارچوب استانداردها و ملاحظات تعیین شده توسط وزارت بهداشت فعالیت کنند.

به گزارش مدیتوریست به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی در نخستین جلسه کمیته علمی خدمات پزشکی در زیبایی که در معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار شد،  موضوع ایمنی برای بیماران را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: نباید در جریان درمان هیچ آسیبی به بیمار برسد.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه در زمینه خدمات پزشکی زیبایی، مردم باید اطلاع و آگاهی کافی داشته باشند، اظهار داشت: رسانه‌ها باید اطلاع رسانی مناسبی را در این زمینه داشته باشند و زمانی که  فردی به پزشک جهت خدمات زیبایی مراجعه می‌کند حتما نام پزشک را در سایت سازمان نظام پزشکی کشور استعلام نموده و در صورت صلاحیت در زمینه تخصص مورد نظر به پزشک مربوطه مراجعه کند؛ در غیر این صورت مراجعه به غیر پزشک می تواند آسیب های جدی ایجاد کند.

کریمی بیان داشت: استاندارهایی توسط وزارت بهداشت جهت خدمات زیبایی تدوین شده است و پزشکان باید براساس استانداردهای ابلاغی، اقدام به انجام اعمال پزشکی کنند.

وی گفت: همچنین نظارت‌های جدی در زمینه مقابله با مداخله افراد فاقد صلاحیت و غیر پزشک در امور پزشکی صورت پذیرد که این کار مستلزم همکاری بین بخشی از جمله ادارات نظارت بر امور درمان دانشگاه های علوم پزشکی، قوه قضائیه، نظام پزشکی، پزشکی قانونی، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس و سایر نهادهای مرتبط است. در این زمینه قوانین مشخصی وجود دارد. لایحه‌ای نیز در زمینه تشدید جرایم این قبیل اقدامات تدوین و ارسال شده است تا قانون بازدارنده‌ای برای مداخله افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی تصویب و ابلاغ شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: قرارگاه نظارت بر سلامت طی دوسال اخیر در محل معاونت درمان تشکیل شده و تاکنون ۴۶ جلسه در این خصوص برگزار کرده است.

وی افزود: در شش ماه اول سالجاری، ۲ هزار و ۶۰۰ پرونده در زمینه دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی به مراجع قضایی ارسال شده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، کریمی در پایان افزود: از قوه قضائیه درخواست داریم تا در این زمینه به وزارت بهداشت کمک نموده و مجازات بازدارنده‌ای برای افراد فاقد صلاحیت که در امور پزشکی دخالت کرده و به جان مردم آسیب می زنند، اعمال کند.

گفتنی است در نخستین جلسه کمیته علمی خدمات پزشکی در زیبایی، نمایندگانی از تمامی گروه‌های پزشکی و ذینفعان حضور داشتند و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

اخبار مرتبط