دانمارک؛ در کمبود شدید نیروی کار، به کدام مشاغل بیشتر نیاز است؟

به گزارش مدیتوریست به نقل از یورونیوز، در یکم ژانویه، دانمارک «فهرست نیازمندی‌های افراد دارای تحصیلات عالی» و «فهرست نیازمندی‌های کارگران ماهر» را به روز کرد، و مشاغلی را که با کمبود نیروی کار در کشور مواجه هستند را به تفصیل شرح داده است. اگر شغل مورد نظر شما در این فهرست گنجانده شده است، می توانید برای اقامت دانمارک و اجازه کار در این کشور درخواست دهید.

این کشور به طور خاص، به متخصصان علوم، مهندسی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی، فناوری اطلاعات و امور مالی با تحصیلات عالیه نیازمند است. برای درخواست اقامت برای این مشاغل، باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید و به طور کلی، مدرک لیسانس یا فوق لیسانس نیز کافی است.

در فهرست نیازمندی‌های کارگران ماهر؛ عمدتا به متخصصان و کارمندان مرتبط با علوم و مهندسی، تجارت و امور اداری، دفترداری، مراقبت اجتماعی اشاره شده است. البته نام ریخته‌گری، ماشین‌آلات و ساختمان‌سازی نیز دیده می‌شود.

فهرست‌ نیازمندی‌ها در سال دو بار روزآمد می‌شود؛ اما بر اساس قوانین جدید، نیازمندی‌های اعلامی به جای شش ماه، به مدت دو سال در این آگهی باقی خواهند ماند.

دانمارک چگونه اجازه کار برای خارجی‌ها را آسان تر می‌کند؟
دانمارک نه تنها تعداد عناوین شغلی‌ای که خارجی‌ها می‌توانند درخواست دهند را افزایش داده است بلکه استخدام اتباع کشورهای‌ ثالث (خارج از اتحادیه اروپا) را برای شرکت‌ها آسان تر کرده است؛ بدین‌سان که کف حداقل دستمزد مورد نیاز برای درخواست اقامت را پایین آورده تا مشاغل بیشتری برای اتباع خارجی فراهم شود.

بر این اساس، اتباع خارجی که سالانه حداقل ۳۷۵ هزار کرون (حدود ۵۰ هزار یورو) درآمد داشته باشند می‌توانند از طریق اجازه کار، درخواست اقامت دهند. پیش‌تر این حداقل دست‌مزد، معادل ۴۶۵ هزار کرون (بیش از ۶۲ هزار یورو) تعیین شده بود که پیدا کردن شعل‌هایی با چنین سطحی از درآمد برای همگان میسر نبود.

همچنین شرکت‌های دانمارکی که بخواهند نیروی کار خارجی استخدام کنند می‌توانند برای صدور «جواز سریع» اقدام کنند. این به آنها امکان پردازش سریعتر مجوزهای کار و شرایط انعطاف پذیرتر را برای کارمندان فراهم می‌آورد. در حال حاضر، شرکت‌ها برای درخواست این مجوز باید ۲۰ کارمند تمام وقت داشته باشند. طبق اصلاحات جدید، این تعداد به ۱۰ کارمند کاهش می‌یابد. با این طرح، شرکت‌های کوچکتر اما بیشتری امکان فعالیت خواهند داشت.

بر طبق قانون قبلی، صدور مجوز فقط برای کارآفرینانی ممکن بود که می‌خواستند کسب و کار جدیدی در دانمارک راه بیندازند. حال آنکه با اصلاحات جدید و از اول آوریل، کسانی که قبلا هم در دانمارک کسب و کار داشتند و یا کسانی که در خارج از کشور صاحب کسب و کار هستند و می خواهند شعبه‌ای در دانمارک افتتاح کنند، نیز می‌توانند از این مشوق بهره‌مند شوند.

دانشجویان بین المللی نیز مشمول فرصت‌های جدید اقامتی در دانمارک شدند
در طرح جدید، دانشجویان بین‌المللی‌ای که در دانشگاه‌های دانمارک تحصیل می‌کنند نیز تشویق می‌شوند تا پس از پایان دوره تحصیلی خود در این کشور بمانند.

به آنها پس از فارغ التحصیلی «به طور خودکار» یک دوره «جستجوی کار سه ساله» اعطا می‌شود. در طی این مدت، آنها مجاز خواهند بود بدون نیاز به درخواست مجوز اقامت جداگانه، به جستجوی شغل و زندگی در کشور بپردازند.

در حال حاضر فارغ التحصیلان جدید فقط دو سال اجازه اقامت دارند.

اخبار مرتبط